Pamír 2018 (den “fakt nevím”) Jak jsme se dostali tajně do Bajkonuru

Kazachstán – když už jsem v Rusku začala s tím bohem, tak s ním ještě chvíli budu pokračovat a slibuju, že pak už toho nechám. Kromě malých výkřiků typu “proboha, buhvíkde…jak…kdy…proč”.
Řekla bych, že bůh sedmý den rozhodně neodpočíval. Po tom tvořícím vypětí a kreativním maratonu prostě nevydržel nic nedělat. A tak sedmý den udělal Kazachstán.

Jenže faktem je, že už byl nejspíš unavený. Invence došla a únava byla veliká. A tak udělal jen velkou placatou vaječnou omeletu a posypal ji hustou vrstvou skořice, která se pořád práší. Udělal Kazachstán. A pak konečně zaslouženě usnul…
…a já se možná spletla, když jsem psala o nekonečném prostoru a nekonečné bíle čáře na silnici v Rusku. Protože jestli je někde nekonečno ničeho, je to tady. Rovina, vedro, silnice, prach, nic, nic, nic…nepředstavitelný prostor, na kterém NIC neni. Kazachstán je placka, na které široko daleko není nic k vidění. Nepochopitelný, nevyužitý prostor. Prázdný horizont. Kazachstán je pustější než Západní Sahara. Tak pustý, tak rovný, že se člověku všechna přání smrsknou do jediného: vidět alespoň kousek hory.
Myslím, že je to úplně poprvé, kdy chci z nějaké země po tak krátké době odjet pryč. Když řídím, polívám si obličej průběžne vodou, protože vedro je úmorné a ten nikde nekončící horizont také. Bojím se, že usnu za volantem.
Nebylo by to ale uplné, kdybych nenapsala, že co tu chybí zemi, toho je plnou náručí u lidí. Zajímají se, fandí, mávají, drží palce, ptají se, jsou laskaví a ochotní…a jsou velmi, velmi skromní.
Náš hlavní cíl – kromě toho, že zemí bez problemů projedeme do Kyrgyzstánu – byl Bajkonur. Ruská konkláva s ruskou samosprávou a zákony uprostřed jiného státu. Před branami města, které je chráněné vojskem, stojí velká mešita. A je to opravdu velmi divný pocit. Nejen pro nás.
Do města se nelze dostat bez “objednáni a úředních formalit”. Ale dějí se i neuvěřitelné věci a tak díky známému v Čechách, přes doporučení a další doporučení a bratra bratra, nás vyzvedává druhý den ráno ruský voják, který nás do města normálně proveze přes všechny stráže a kontroly. Nikdo se neptá a my taky ne. Prohlídka města trvá skoro dvě hodiny, voják mluví, popisuje, vypráví…zastaví, my fotíme, nastoupíme, popoveze nás dál. Mladý kluk, hrdý na to, že tu slouží. Jeho starší bratr také. Jeho otec sloužil v Čechách. (Na politické rozprávky nemám kapacitu, můžeme si pak dát v Čechách kafe a vyměnit si své názory na rudé Rusko, mordor a nevím, co ještě…ok?)
Popsat Bajkonur je moc obtížné. Je to jedna velká kontroverze a jeden velký údiv, nebo obdiv, dohromady. Vesmírný program je stále aktivní. Lety naplánované. Stále běží výzkum… Když stojíš pod maketou vesmírné rakety Sojuz v poměru 1:1, je to zvláštní. Když stojíš pod originálem rakety s jadernou hlavicí SS17, je to zvláštní. Když stojíš u pomníku obětí vypuštění rakety v roce 1960, která shořela těsně před startem, je to zvláštní. Kdyz vjíždíš do města, je to zvláštní. Když z něho vyjíždíš, je to zvláštní.

Někde tady kolem, jsou rampy, ze kterých lítá člověk do vesmíru. Je to úžasné, je to fascinující a nejde to pustit z hlavy. Zakláním hlavu a dívám se k nebi…někde tam…někde tam teď jsou lidi. A naposledy se dotkli země právě tady. V tomhle městě, které vypadá, jak skanzen 70./80. let a kde stovky lidí dělají s nejmodernější technologií světa…sedmnáct pater pod zemí. Město, které je OKNEM DO VESMÍRU. Nejpříhodnější místo na zemi odkud létat ke hvězdám. Místo, které je 57 metrů pod hladinou moře – uprostřed pouště.


Tahle cesta trvala přesně 40 dní. Projeli jsme 14 zemí a ujeli skoro 19000 kilometrů 22 let starým Mitsubishi L300, kterému říkáme „bydlík“. A jsme tři: já, můj muž Jarda a náš 10-letý syn, kterému pro změnu říkáme Prcek.


Fajn čtení? Sdílej ho s přáteli…komentuj ho…napiš mi…
RSS
Sdílej
Tweetni
Sdílej

Jeden komentář u “Pamír 2018 (den “fakt nevím”) Jak jsme se dostali tajně do Bajkonuru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek